Choď na obsah Choď na menu
 


RPG- „hra na hrdinov“

Photoshop - A piece of light wallpaper

RPG – pojem vo všeobecnosti prekladaný ako roleplaying game, čo z anglického jazyka znamená hranie role, ktorú ste si sami vytvorili pri registrácii. Niektoré „príručky“ uvádzajú aj preklad hra na hrdinov, čo je v tomto prípade dosť výstižné a ľahko zapamätateľné.  Dôležitá informácia: RPG sa hraje výhradne v prítomnom čase. No neurobíte chybu, ak použijete minulý čas.

 RPG na stránke City of Heroes je zameraná na „písanie“ a teda nie ako iné RPG stránky s tematikou napríklad budovania dediny, atď.

 Na začiatku si vytvoríte postavu presne podľa vašich predstáv, podľa vášho gusta a je celkom jedno či to bude dieťa, alebo dospelý jedinec, hlavné je, aby ste za túto postavu vedeli hrať.

Potom nasleduje uvedomenie si, čo vlastne chcete od tejto postavy, čo sa bude odvíjať od jej schopností a tak ďalej. Berte do úvahy, že tu ste človek so vzácnymi schopnosťami, alebo jednoducho človek bez schopností, preto máte svoje potreby chodíte na WC, jete... Netvrdíme, že to všetko musíte užívať v RPG, práve naopak. No je dôležité, aby ste sa stotožnili aj s reálnym svetom. Ak je vaša postava povedzme závislá na alkohole, tak asi nebude po vypití tridsiatich pohárov vodky čulá ako ryba.

Vaša postava má svoju vlastnú identitu, ktorú jej postupne od základov budujete najmä pomocou hrania.  Veľa vecí ju bude ovplyvňovať v konaniach, veľa vecí bude zlomovými v jej pocitoch, v tom ako sa zachová, či si založí rodinu, na ktorú stranu sa pridá, či sa nechá chytiť lovcami, ak bude jej povaha nahnutá, či vôbec prežije a tak podobne. To všetko sa dá zahrnúť do RPG, berte však ohľad na to, že nič sa nestane zo dňa na deň a teda ani vaša postava nemôže preskakovať z obdobia do obdobia za pár sekúnd. Podstatné je to, čo sa stalo medzi tým  a to všetko by ste mali zahrať, alebo, aspoň uviesť vo vašom profile.

 

Ako vyzerá RPG v skratke:

 Vaše konania, myšlienky, pocity, činy, akcia... to všetko sa píše do dvoch hviezdičiek: *...tu je text...*

To, čo hovoríte, sa píše ZA hviezdičku PO akcii (resp. ak je priama reč vo vašom príspevku ako prvá, na začiatok hviezdičku nedávate; alebo ak je posledná a za ňou nenasleduje akcia, nedávate hviezdičku na konci) a ukončuje sa tiež hviezdičkou: *...tu je text...* tu je priama reč...

Myšlienky sa píšu pri akcii, *....pomyslela si: ....myšlienky...* priama reč...

 Príklad:

To nie je možné! *Vykríkne nervózne a sklopí dlaň s miniatúrnym ohníkom ku telu. Pomyslí si: Ja sa to snáď nikdy nenaučím... Ale ako sa potom stane lovcom? Chce sa predsa pridať ku Inštitúcii, keď konečne vyrastie a jej otec ju prestane buzerovať. V živote sa necítila taká slabá.* Som v koncoch... vzdávam to.

(pozn.: farebné rozlíšenie je len ilustračne, pre lepšie pochopenie. V praxi ho obyčajne nik nepoužíva (pokiaľ nemá stránka takéto nastavenia farebných rozlíšení v chatoch))